TRABZON ŞALPAZARI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLGİLERİNİ/ DEĞERLERİNİ/ YETENEKLERİNİ KEŞFET

“Neleri yapmaktan mutlu oluyorum ?”  Yeteneklerim neler?     
İLGİLERİNİ/ DEĞERLERİNİ/ YETENEKLERİNİ KEŞFET

“Neleri yapmaktan mutlu oluyorum ?”

01-06-201701-06-2017

sorusunun cevabı ilgilerimizi gösterir. Mesleğimizin gerektirdiği özelliklerle ilgilerimiz benzeştiği ölçüde, meslek hayatımızda daha verimli ve mutlu oluruz.

Örneğin, öğretmen insanlarla iletişim kurmaktan ve onlara bir şeyler öğretmekten mutlu olan biridir.

Muhasebeci, belgeleri düzenlemekten, hesap yapmaktan, ayrıntılarla uğraşmaktan hoşlanır. Ülkedeki adalet sistemine ilgisi olan bir kişi  ise hakim, savcı veya avukat olabilir.

Yeteneklerimiz; anlamakta ve yapmakta başarılı olduğumuz alanları temsil eder.

Her birimizin farklı yetenekleri vardır. Bazılarımız spora yetenekliyken, bazılarımız sayısal konularda daha yeteneklidir. Kimimiz sanatta, kimimizse yabancı dil öğrenme konusunda daha yeteneklidir. Sahip olduğumuz yetenekler, yöneleceğimiz meslekle eşleştiği zaman mesleğimizde hem daha başarılı, hem daha mutlu oluruz.

Seçtiğimiz meslek, sadece ilgi ve yeteneklerimizle örtüştüğü kadar önem verdiğimiz değerlerimizle de tutarlı olmalıdır.

Bazıları için iş hayatında parasal kazanç, toplumda saygın bir konuma sahip olmak daha önemliyken, bazıları için de aile hayatına zaman ayırmak önceliklidir.

Meslek seçimi yaparken, seçeceğimiz mesleğin değerlerimizi destekleyecek özelliklere sahip olması,  işimizi yaparken daha fazla verim almamızı ve mutlu olmamızı sağlar.

Kaynak http://mbs.meb.gov.tr/#

Hükümet Konağı Kat4 Şalpazarı Trabzon 61670 TÜRKİYE - 0462 891 3487

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.